Eurpejski projekt COMENIUS - Europa w moich oczach

 "Europa w moich oczach"

Taki tytuł nosi projekt, który uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej  realizowali wraz z czterema szkołami z Francji, Danii, Niemiec i Włoch w ramach europejskiego programu edukacyjnego Comenius.
Harmonogram poszczególnych zadań zaplanowany został na 2 lata: od 2011 do 2013.
Celem projektu jest przybliżenie młodzieży kultury i zwyczajów ich europejskich rówieśników, zdobycie informacji z różnych dziedzin życia, po to by lepiej poznać i zrozumieć mentalność, historię a nawet tradycyjne potrawy charakterystyczne dla tych państw. Uczniowie będą pozyskiwać te informacje korzystając z Internetu, na chatach lub w czasie wizyt w tychże szkołach. Wyjazdy do poszczególnych państw ułatwią dzielenie się wiedzą na temat własnego społeczeństwa oraz umożliwią poznanie pięknych europejskich zakątków.

 

Dodatkowym walorem projektu jest fakt, iż komunikacja odbywać się będzie w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie będą mieli kontakt z żywym językiem, doskonaląc własne umiejętności w mowie i piśmie. Produktami finalnymi będą: broszury z wielojęzykowym glossary, wspólnie zredagowana europejska gazeta, wirtualna wystawa prac uczniowskich oraz prezentacje multimedialne dotyczące poszczególnych państw. Realizacja tego projektu ma także na celu rozwinąć u uczniów kompetencje kluczowe oraz poprawić ich autonomię. Koordynatorem projektu jest szkoła z Francji, a pierwsza wizyta została zaplanowana już na listopad w Niemczech. „Cieszymy się bardzo, że nasze gimnazjum będzie realizować międzynarodowy projekt Comenius, co znacząco wpływa na urozmaicenie oferty edukacyjnej szkoły” – podkreśla Hanna Kolińska, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej. Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest pani Kamila Mikołajczyk. 

 

1.  Wizyta w Niemczech.

Od 21 do 25 listopada bieżącego roku  dziewięcioosobowa grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej pod czujnym okiem Pani dyrektor Hanny Kolińskiej oraz koordynatorek projektu Kamili Mikołajczyk i Joanny Śniady uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Comenius w Nordhausen.
Młodzież wspólnie z europejskimi rówieśnikami z Francji, Niemiec, Danii oraz Włoch realizowała projekt „Europa w moich oczach”, zdobywając informacje nie tylko o zwyczajach żywieniowych panujących w powyższych państwach ale także o kulturze i tradycjach tam panujących.

Spotkanie było doskonałą okazją do rozwijania własnych umiejętność językowych, bowiem warsztaty odbywały się głównie w języku angielskim. Jednak z rówieśnikami z Danii czy Niemiec młodzież mogła konwersować także w języku niemieckim. Pierwszego dnia pobytu w partnerskim mieście Ostrowa Wielkopolskiego, oprócz spotkania integracyjnego młodzież uczestniczyła w projekcie „noc w muzeum”. W świetle latarek należało odnaleźć wcześniej otrzymane zdjęcia eksponatów znajdujących się w muzeum „Tabakspeicher”. Niezwykle ekscytujące zadanie dostarczyło wszystkim uczniom jak również ich opiekunom dużo niezapomnianych wrażeń, pozwalając w nowy sposób spojrzeć na muzealne eksponaty i jednocześnie zacieśnić więzi. 22 listopada młodzież uczestniczyła w oficjalnym powitaniu w Humboldt Gymnasium, a następnie miała możliwość obserwować lekcje chemii, biologii, historii czy języków obcych w tamtejszej szkole. Popołudniu odbyło się spotkanie w urzędzie (Landeskreis), gdzie uczestnicy projektu zostali powitani przez władze miasta oraz landu. Niemieccy uczniowie wcielili się w rolę przewodników prezentując ciekawe zabytki swojej małej ojczyzny w czasie popołudniowego spaceru po mieście. Późnym wieczorem uczestnicy zaprezentowali własne państwa na wspólnym spotkaniu w auli gimnazjum.  23 listopada wszystkie grupy projektu spędziły na zwiedzaniu małej lecz niezwykle urokliwej miejscowości Stolberg. Młodzież mogła tego dnia przyjrzeć się pracy cukierników w małej cukierni „Fri-Wi”, produkcji ciastek oraz skosztować ich wyrobów. Wieczorem każde z państw przyrządziło uroczystą kolację ze specjałami własnych regionów. Smakowitości nie było końca. Czwartek 24 listopada upłynął na całodniowej wycieczce do Erfurtu, zwiedzaniu miasta oraz zakupach na bożonarodzeniowym jarmarku, charakterystycznym dla niemieckich miast. Wieczorem po tradycyjnym niemieckim jedzeniu, np. sałatki ziemniaczanej „Kartoffelsalat”, smażonej kiełbasie „Bratwurst”, czy kotlecie „Schnitzel” w grupach dyskutowano o dalszej realizacji projektu oraz kolejnym spotkaniu, tym razem w Danii. Piątkowe przedpołudnie upłynęło na pożegnaniach oraz drobnych zakupach. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie oświadczyli, iż nie mogą się już doczekać następnej wizyty. Jednak do tego czasu należy wykonać kolejne zadania w projekcie „Europe in my eas”.

 

2. Wizyta w Danii.

18 marca 2012 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej udała się do odległej Danii w celu realizacji projektu Comenius „Europe in my eyes”. Młodzież miała niepowtarzalną okazję poznać życie, zwyczaje i kulinarne upodobania duńskich rówieśników w czasie tygodniowego pobytu w szkole jaki i domach goszczących ich uczniów. Kolejny etap dwuletniego projektu (2011 – 2013) realizowanego przez pięciu europejskich partnerów, szkoły z Niemiec, Francji, Sycylii, Danii oraz Polski, umożliwił wychowankom gimnazjum i liceum porównanie systemu szkolnictwa, stylu życia jak również dziedzictwa kulturowego tejże okolicy.

   
 

Już w poniedziałek (19 marca)młodzież miała okazję obejrzeć muzeum morski z ciekawostkami dotyczącymi fauny i flory charakterystycznej dla rejonu Kerteminde. Dodatkową atrakcją było obserwowanie zachowania fok i delfinów w czasie pokazów z trenerem. Wieczorem uczniowie zaprezentowali w języku angielskim ciekawostki dotyczące własnych krajów.
Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na obserwowaniu zajęć lekcyjnych. Uczniowie oraz ich opiekunowie zostali włączeni w tok lekcji poprzez liczne metody aktywizujące stosowane przez duńskich nauczycieli. Każda z sal była doskonale wyposażona w tablice interaktywne, laptopy i inne urządzenia techniczne. Następnie duńscy rówieśnicy pokazali uczestnikom projektu wszystkie zakątki szkoły. Tego dnia czekały jeszcze kolejne atrakcje, jak zwiedzanie miasta Kerteminde, czy mini-golf oraz inne zabawy sportowe na świeżym powietrzu. Wieczorem odbyła się degustacja narodowych przysmaków  przywiezionych przez uczestników projektu, a po niej dyskoteka.
Kolejne przedpołudnie zdominowane było przez grupowe gry i zabawy sportowe. Młodzież w mieszanych drużynach stawiała czoła swoim  przeciwnikom. Rywalizacja i pełne zaangażowanie uczniów zostały nagrodzone słodyczami, a zwycięski team otrzymał medale. Tego dnia odbyła się wycieczka na malownicze wybrzeże Fyns Hoved. Spacer po klifie pozwolił zregenerować siły po sportowych emocjach.
Celem kolejnego dnia pobytu w Danii była wycieczka do Odense. Zwiedzanie miasta połączone  z wizytą w słynnym muzeum Hansa Christiana Andersena, wywarło duże wrażenie na uczniach. Młodzież mogła prześledzić poszczególne etapy życia, poznać  ciekawostki i pamiątki tego znanego na całym świecie dziecięcego pisarza.
Ostatni dzień pobytu w Danii  upłynął na pożegnaniach, wręczeniu certyfikatów udziału w projekcie oraz podsumowaniu drugiej mobilności. Młodzież zacieśniła kontakty z europejskimi uczestnikami projektu, wymieniając się internetowymi adresami. Opiekunami polskiej grupy były Izabela Koniaczna-Półtorak oraz Kamila Mikołajczyk.

 

3. Wizyta we Francji.

12 października 2012 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II wróciła z tygodniowej wizyty w partnerskiej szkole LycéeCarcouët w miejscowości Nantes. Ostrowska młodzież odwiedziła swoich francuskich rówieśników w ramach europejskiego projektu Comenius realizowanego wspólnie z czterema państwami: z Danią, Niemcami, Włochami, Francją. Dzięki finansowemu wsparciu pozyskanemu z funduszy europejskich dla projektu „Europa w moich oczach” ośmioro uczniów wraz ze szkolnym koordynatorem Kamilą Mikołajczyk oraz opiekunem Izabelą Konieczną-Półtorakmiało okazję poznać system szkolnictwa, styl życia oraz piękno tamtejszego regionu.

  .

 

   

 

W niedzielę 7 października po wylądowaniu w Nantes młodzież została zakwaterowania w francuskich domach, dzięki czemu mogła doskonalić język projektu, którym jest język angielski oraz poznać codzienne życie typowej rodziny francuskiej.

W poniedziałek uczniowie  uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w szkole, odśpiewując między innymi własne hymny narodowe. Tego samego dnia zwiedzili rozległy budynek szkoły wraz z salami lekcyjnymi. Popołudnie upłynęło na zwiedzeniu miasta, najpiękniejszych zabytków i poznawaniu historii regionu.
O 17:30 wszystkie państwa projektu uczestniczyły w uroczystym powitaniu w ratuszu przez Panią burmistrz Patrick Rimbert. Wtorkowe przedpołudnie minęło na obserwacji zajęć lekcyjnych. To co w szczególności zachwyciło nie tylko nas, ale także przedstawicieli pozostałych państwa, to fakt, iż nauczane w szkole 3 języki obce: j. angielski, j. hiszpański i j. niemiecki są uatrakcyjnione obecnością 3 asystentów: z Hiszpanii, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Uczniowie podzieleni na grupy międzynarodowe tworzyli filmy, piosenki, collage dotyczące tematu  jak postrzegają i co rozumiejąpod pojęciem europejskiego obywatela. Rezultaty były prezentowane w czasie czwartkowego pożegnania.

Wtorkowy wieczór zainicjowały natomiast prezentacje dotyczące poszczególnych państw europejskich przedstawione przez uczniów. Następnie odbyła się degustacja lokalnych przysmaków przywiezionych przez uczestników projektu.

W środę zorganizowana została wycieczka po regionie, skoncentrowana na ukazaniu piękna przyrody. Uczniowie odwiedzili rezerwat przyrody oraz dawną wioskę z autentycznymi chatami pokrytymi strzechą. Dumą całego regionu jest także ogromna fabryka produkująca samoloty typu Airbus, która zatrudnia 2700 pracowników. Wizytę na jednej z hal produkcyjnych młodzież uznała za szczególnie ciekawe przeżycie.

Ostatni dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu europejskich instytucji mieszczących się w Nantes. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja ze specjałami regionalnej kuchni francuskiej. W czasie wizyty wielokrotnie dyskutowano o realizacji kolejnych zadań w projekcie oraz przyszłych wizytach w Agrigento (Sycylia luty 2013) jak również o podsumowaniu działań projektu w Ostrowie Wielkopolskim (marzec 2013). Wizyta w Nantes okazała się dla naszej grupy pierwszym pobytem we Francji, a dla niektórych uczniów stanowiła przeżycie bowiem była to ich pierwsza podróż samolotem.

4. Wizyta na Sycylii. 

Grupa uczniówz naszego gimnazjum wróciła w sobotę 9 lutego z tygodniowego pobytu na Sycylii, w mieście Agrigento. Młodzież realizowała tam kolejne zadania międzynarodowego projektu Comenius „Europa w moich oczach” wraz ze swymi rówieśnikami z Danii, Francji, Włoch i Niemiec. Wizyta na tej pięknej wyspie miała na celu nie tylko poznanie kulinarnych przysmaków ale także systemu szkolnictwa, zwyczajów, tradycji oraz wyjątkowych zakątków  tego regionu.

   

    

 

Nie lada atrakcją dla części naszej grupy był pierwszy w życiu lot samolotem.
W poniedziałek 4 lutego odbyło się uroczyste spotkanie z władzami miasta i szkoły w sali izby rzemieślniczej.
Wtorek zaplanowany został w całości na zwiedzanie ruin świątyni Hery, muzeum archeologicznego oraz „rajskiego” ogrodu Kolymbetra, gdzie każdy z uczestników mógł rozsmakować się w soczystych pomarańczach kosztowanych wprost z rosnących tam drzew. Wieczorem odbyła się międzynarodowa kolacja ze specjałami wszystkich partnerów projektu oraz dyskoteka dla uczniów.
Kolejny dzień upłyną na zwiedzaniu rezerwatu przyrody Torre Salsa oraz wizycie na plaży i wspinaczce na skały wapienne. Trwający w mieście karnawał był okazją do zetknięcia się z licznie przybyłymi zespołami ludowymi z wielu zakątków świata.
W czwartek młodzież odwiedziła szkołę, w której mogła podziwiać występy artystyczne przygotowane przez uczniów. Tego dnia zwiedziliśmy uroczy stary teatr „Pirandello Theatre” oraz muzeum z malarstwem regionalnych artystów. Uroczystą włoską kolację poprzedziła wizyta w domu słynnego pisarza Lugigi Pirandello. Piątek, ostatni dzień wycieczki, upłyną na zwiedzaniu Palermo z przepiękną katedrą, fontanną i wieloma innymi zabytkami. „Tygodniowy pobyt młodzieży we Włoszech był dla naszych gimnazjalistów ostatnim czwartym zagranicznym wyjazdem, bowiem już 18 marca wszystkie grupy projektu przybędą do naszego gimnazjum” – mówią szkolne koordynatorki Izabela Konieczna-Półtorak oraz Kamila Mikołajczyk. To w naszej placówce odbędzie się podsumowanie dwuletniego projektu Comenius „Europa w moich oczach”.


5. Podsumowanie projektu w naszym gimnajum.

Od roku szkolnego 2011/2012 młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II wspólnie z rówieśnikami z Francji, Niemiec, Danii i Włoch realizuje międzynarodowy projekt Comenius „Europa w moich oczach”.
W dniach 18 marca – 22 marca Publiczne Gimnazjum gości młodzież oraz opiekunów z wyżej wymienionych państw
. Wizyta naszych zagranicznych gości ma na celu podsumowanie i zakończenie projektu. Bardzo ważnym punktem polskiego programu było spotkanie z władzami miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które odbyło się 19 marca w Forum Synagoga. W spotkaniu udział wzięli: Pani Marlena Maląg – Zastępca Prezydenta Miasta, dyrekcja szkoły – Pani Hanna Kolińska oraz Dorota Musiał, młodzież i nauczyciele z Danii, Francji, Niemiec, Włoch i Polski.

 

   

 

Podczas spotkania podkreślano, że wymiany partnerskie są przedsięwzięciem niezwykle istotnym, dającym zarówno uczniowi, jak i nauczycielowi pełną satysfakcję, pozwalają też na integrację młodzieży czasem bliskich, lecz różnych narodów. Poprzez ciągłe i systematyczne pielęgnowanie kontaktów z zagranicznymi rówieśnikami mamy swój wkład w procesie jednoczenia się Europy.
W kontaktach międzynarodowych najważniejsze są kontakty międzyludzkie, a te podczas realizacji projektu Comenius przez Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, przebiegały w sposób niezwykle życzliwy, za co gospodarze dziękowali koncertem w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum. Niezwykle ciepłym akcentem spotkania było wręczenie przez Panią Prezydent upominków, zarówno opiekunom, jak i międzynarodowej młodzieży.
Spotkanie zakończyła projekcja filmu na temat Synagogi Ostrowskiej; miejsca niezwykłego, mającego swoją ciekawą historię, która zainteresowała zagranicznych gości.
 

6. O nas w prasie.