Uczestnicy projektu Uczeń Online na wykładach w Kaliszu

20 marca 2012 r. uczniowie naszego gimnazjum , biorący udział w projekcie Uczeń Online, uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Warsztaty dla uczniów prowadzili pracownicy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego : dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak i mgr Leszek Kubiak.
Temat zajęć: News telewizyjny na tle innych przekazów informacyjnych – okazał się niezwykle ciekawy dla uczniów.

Prowadzący przygotowali wykład połączony z pokazami multimedialnymi. Gimnazjaliści obejrzeli krótkie filmy pokazujące kolejne etapy przygotowania informacji – newsów telewizyjnych. Zobaczyli , jak wygląda wirtualne studio telewizyjne, obejrzeli symulację pracy dziennikarza. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat rodzajów ujęć, planów filmowych. Wszystkie informacje ilustrowano specjalnie przygotowanymi materiałami filmowymi . Gimnazjaliści mieli rzadką okazję obejrzeć różne rodzaje kamer filmowych – również tych  profesjonalnych i niezwykle nowoczesnych. Instruktaż pracy z kamerą na pewno pozwoli uczniom w przyszłości uniknąć podstawowych błędów w samodzielnie przygotowanych materiałach filmowych. Nie lada atrakcją dla uczniów okazała się  próba samodzielnego montażu ujęć. Gimnazjaliści, stosując się do wskazówek prowadzących,  dobrali muzykę i zmontowali krótki film na temat wiosny. Na zakończenie zajęć ochotnicy weszli w rolę dziennikarzy przygotowujących newsy filmowe – zaprezentowali podsumowującą wypowiedź (stand-up) na temat  znalezionych niewybuchów z czasów II wojny światowej.
 Pierwsze próby dziennikarskie były z całą pewnością niezmiernie ciekawym i ważnym doświadczeniem dla uczestników projektu Uczeń Online.

Date Posted: 2012-03-22