Jak nie czytam, jak czytam!

W miniony piątek tj. 10 czerwca Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim przystąpiło do Ogólnopolskiej Akcji Masowego Czytania – „Jak nie czytam, jak czytam”. To właśnie 10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie z całej Polski zebrali się w szkołach, bibliotekach, na boiskach, placach, ulicach i wspólnie czytali wybraną przez siebie literaturę, ustanawiając tym samym rekord czytania w jednym momencie.

Do celów akcji należała przede wszystkim promocja czytelnictwa i książki wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne.
W Publicznym Gimnazjum Akcja Masowego Czytania miała bardziej rozbudowany, oryginalny i zaskakujący przebieg. Gimnazjaliści do udziału w akcji zaprosili zaprzyjaźnione Przedszkole nr 9, Szkołę Podstawową nr 9, a także świetlicę Boże Podwórko. Gościem specjalnym był dr filologii polskiej – pan Tomasz Gruchot, który m.in. przeprowadził warsztaty tematyczne. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania przez pana Adama Wasielę specjalnie przygotowanej na ten dzień piosenki o czytaniu, która to stanie się zapewne swoistym hymnem czytelnictwa. Następnie przypomniano wszystkim zebranym jak ważną rolę w naszym życiu pełni książka, przedstawiono w formie prezentacji multimedialnym pomysły na zabawę z książką. Następnie zaproszeni gości, a także nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Największym entuzjazmem cieszyła się „książkowa moda” – prezentacja strojów bohaterów książkowych. Miało też miejsce wspólne budowanie wieży z książek przyniesionych przez wszystkich zebranych. Po czym na placu przed szkołą utworzono krąg przez uczniów połączonych książkami oraz wykonano „żywy napis” – „Lubimy czytać”. Przez cały czas trwania akcji uczniowie wykonywali prace plastyczne – ilustracje do wybranej książki.
Warto podkreślić, iż akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a uczniowie mieli po raz kolejny okazję przekonać się, jak wiele radości może sprawić obcowanie z literaturą. Zapewne miniony piątek był dniem spontanicznym, oryginalnym i pełnym poczucia humoru.

Date Posted: 2016-06-13