Skype po niemiecku – Ostrów i Monachium tak daleko, a tak blisko

Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II słynie z niebanalnych działań oraz kreatywnych pomysłów; jeden z nich jest realizowany od początku roku szkolnego 2015/2016 przez klasę 2a oraz wychowawcę, a zarazem pomysłodawczynię projektu – panią Małgorzatę Jędroch – nauczyciela języka niemieckiego. I to właśnie pasja pedagoga oraz młodzieży do języka niemieckiego stała się inspiracją do nietypowych zajęć. Regularnie raz w tygodniu odbywają się konwersacje w grupach i nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż spotkania te po pierwsze prowadzi  wyjątkowa osoba – pan Reinhold Steurer, nauczyciel w dwujęzycznym gimnazjum w Puchheim w Bawarii, po drugie konwersacje odbywają się poprzez Skype.

Zajęcia mają miejsce w specjalnie przygotowanej to tego celu sali lekcyjnej wyposażonej w ekran, kamerę, głośniki, mikrofony, która na co dzień jest pracownią właśnie języka niemieckiego.Niezwykle istotne są korzyścitego projektu, jakie zyskują uczniowie, a tych nie brakuje. Przede wszystkim jest to kontakt z autentycznym, tzw. „żywym” językiem; rozwój kompetencji językowych – rozumienia ze słuchu, mówienia, adekwatnego reagowania na pytania i zachowań językowych w konkretnych sytuacjach.; interkulturowość z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Warto też zwrócić uwagę na tematykę konwersacji, którą proponują zarówno prowadzący, jak i uczniowie, a jest ona niezwykle szeroka, m.in. codzienność w Polsce i Niemczech, realioznawstwo obu krajów, tematy okolicznościowe np. tradycje bożonarodzeniowe, wspólne śpiewanie kolęd, tradycje  wielkanocne. Ten wyjątkowy pomysł autentycznych rozmów poprzez Skype spotkał się z uznaniem młodzieży, a zainteresowanych taką formą komunikacji i nauki w języku obcym wciąż przybywa.
Na początku kwietnia pan Reinhold Steurer odwiedził Publiczne Gimnazjum i spotkał się z młodzieżą w tzw. „realu”.  Podczas pobytu gość przeprowadził kilka lekcji.W konwersacjach „na żywo” uczestniczyła klasa 2a oraz 1a. Drugoklasiści przedstawili dotychczasowe efekty realizowanego projektu międzyprzedmiotowego „Wokół Monachium”. Odbyła się także konferencja prasowa, w której udział wzięli: dyrekcja szkoły, koordynator projektu oraz uczniowie klas 1a i 2a, którzy z wielkim entuzjazmem pytali gościa o przysłowiowe „wszystko” i byli bardzo dociekliwi. Zarówno zajęcia, jak i konferencja prasowa przebiegały w bardzo swobodnej i sympatycznej atmosferze. W dniach 6-10 czerwca planowana jest wycieczka do Monachium.
Już zostało na ten czas zaplanowane m.in. podsumowanie projektu na „Marienplatz” oraz odwiedziny gimnazjum w Puchheim. Uczestnikom oraz opiekunom przedsięwzięcia życzymy niesłabnącej pasji do języka niemieckiego i czekamy na relację z pobytu w Monachium.

Date Posted: 2016-04-14