Aktualności
„Cudze chwalicie”, o swoje nie dbacie

22 marca, zaraz po rajdzie rowerowym (Marzanna 2015) „turystyczna” reprezentacja naszego gimnazjum przegrupowała siły i wzięła udział w jubileuszowym – X wiosennym spływie „Ołobok 2015”. Zmotywowani wspaniałą pogodą (pomimo „czarnych” prognoz), nie bacząc na katastrofalnie niski (w porównaniu z innymi latami) poziom wody, zwodowaliśmy sprzęt i ruszyliśmy „z prądem”.

   

   

Ołobok (Ołoboczka, Ostrowica) to rzeka w zachodniej Polsce, lewy dopływ Prosny. Położony w całości na terenie powiatu ostrowskiego. Jego długość wynosi 36 km, a średni przepływ 1,35 m3/sek. Obszar źródłowy znajduje się w pobliżu Raszkowa, na niewielkich wybrzuszeniach Wysoczyzny Koźmńskiej. Płynie w kierunku południowym i wschodnim, uchodzi do Prosny w okolicy Sławina (źródło: Wikipedia).
Ołobok nie jest wymagającą rzeką i każdy amator nie mający wcześniej do czynienia z kajakarstwem na pewno – choć nie od razu ;-) – sobie poradzi. Należy jednak zaznaczyć, że na całej rozciągłości występują przeszkody, które nawet zawodowcom przysporzą problemów. Tak też było tym razem. Nasi uczestnicy mięli okazję zmierzyć się ze zwalonymi przez bobry drzewami, betonowymi progami i mieliznami! Nie obyło się bez kilku „przenosek” i nieplanowanych „kąpieli”, które przy obecnej temperaturze wody wpisuje tychże uczestników do grona morsów. Spływ zakończył się wspólnym posiłkiem przy gorącej herbacie.
Choć całą imprezę podsumowujemy jako udaną, nasuwa się smutna refleksja, że przy pogarszającym się stanie hydrologicznym naszej jedynej rzeki, organizacja spływu Ołobokiem za rok – będzie niemożliwa.
 

Written By: kapola
Date Posted: 2015-03-27
Number of Views: 675
Wróć