49 Ogólnopolski Spływ Prosna 2015

W dniach 22 – 24 maja odbył się spływ kajakowy „Prosna 2015”. Grupa młodzieży naszego gimnazjum w składzie: Kaja Brzezińska, Weronika Pałat, Gabriela Plucińska, Jakub Jarosik i Maciej Cieślak, pod opieką pana Krzysztofa Łukowicza, wzięła udział w tym historycznym już spływie. W tym roku pokonać trzeba było drugi – „środkowy” odcinek z Przystajni do Jastrzębnik (ok. 48 km, podzielone na trzy części).

Nasi uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z przeszkodami przyspieszającymi nagle nurt, meandrami rzecznymi, betonowymi progami, a także często występującymi, przewróconymi w poprzek rzeki drzewami. Kształtując swoje umiejętności niejednokrotnie przekonali się (np. wpadając do wody !), że spływ wymaga skupienia i wcześniejszego planowania działań. Nie obyło się bez kilku „przenosek”.
Warto zwrócić uwagę na wspaniałe okoliczności przyrody, pośród których mięli okazję „obozować” kajakarze w trakcie tegorocznego spływu. Na szczególną uwagę zasługuje Śmiłów (wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, znana od 1474 r.) Do wysokiego brzegu Prosny (na którym rozbiliśmy obóz) przylega park krajobrazowy z I połowy XIX w. uznany w całości za pomnik przyrody. W parku rosną min. dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6m! Na stromym zboczu doliny ruiny dworu z II połowy XVIII w., na zwiedzanie którego (w tym także jego piwnic), późną nocą wybrała się nasza drużyna.

W czasie trwania spływu wszyscy uczestnicy mięli okazję uczestniczyć w konkursach sprawnościowych’ umiejętności kajakarskich, rzucie rzutką ratowniczą, a także strzeleckim. W trakcie spływu nasza reprezentacja wspaniale się zaprezentowała, stanowiąc jedyną grupę szkolną na spływie. Kaja i Weronika zostały wyróżnione nieugiętą postawę i umiejętności – mając na uwadze, że w wielodniowym spływie brały udział po raz pierwszy (!), a pan Krzysztof Łukowicz I miejsce indywidualne w klasyfikacji generalnej mężczyzn! Zwycięzcy uhonorowani zostali nagrodami. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i choć do następnej edycji spływu przyjdzie nam czekać cały rok (!), już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na 50 – jubileuszowy –  spływ Prosną. Ahoj!

Date Posted: 2015-05-29