Aktualności
Sukces literacki, czyli recenzja na medal

Jagoda Janiszewska, uczennica klasy III d naszego gimnazjum, wzięła udział w konkursie literackim, który polegał na zredagowaniu recenzji filmu Roberta Glińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Wypracowanie Jagody to pochlebne zdanie na temat współczesnego dzieła wzorowanego na ponadczasowej historii Alka, Rudego i Zośki.

Konkurs ten był organizowany przez ogólnopolskie pismo „Victor Gimnazjalista”. Choć konkurencja była ogromna, pracę Jagody Janiszewskiej doceniono i jako jedna z trzech najlepszych recenzji, została wydrukowana w jednym z numerów czasopisma. Zwycięskie wypracowania zostały określone przez Redakcję Victora jako te, które zawierają fachowe słownictwo i mają w sobie to „coś”, dzięki czemu dobrze się je czyta.

Recenzja Jagody nosi tytuł: „Kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei*, czyli historia nastoletniej przyjaźni w obliczu wojny”. Oto jej fragment: „Film opowiada o młodych ludziach spragnionych życia, których wojna nagle zmusza, by marzenia, miłość i przyjaźń zastąpić bezlitosną walką na śmierć i życie. Głównym wątkiem utworu jest wierna, lecz momentami burzliwa, przyjaźń Zośki i Rudego. Czas rozgrywanych wydarzeń (II wojna światowa) wydaje się być dla niej jedynie tłem, choć w tym przypadku elementy te są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ bohaterowie ukazywani są w ciągle nowych sytuacjach i dzięki temu za każdym razem prezentują się w nowym świetle”.

Sukces Jagody Janiszewskiej  doskonale pokazuje, że w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim nie brakuje uczniów ambitnych, kreatywnych i przede wszystkim aktywnych!
*Juliusz Słowacki „Testament mój”

 

Written By: kapola
Date Posted: 2014-05-19
Number of Views: 502
Wróć