Gimnazjalne czytanie „Pana Tadeusza”

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II postanowiło uczcić ten ważny dla naszej kultury dzień. Podczas przerw czytano fragmenty epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Do wspólnego gimnazjalnego czytania chętnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele. Akcji towarzyszył odpowiedni romantyczny klimat oraz stroje z epoki, które z pełną gracją prezentowały uczennice Publicznego Gimnazjum.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem środowiska szkolnego, ale przede wszystkim była doskonałą okazją do uświadomienia młodym ludziom, że czytanie może być interesujące i może sprawiać przyjemność. Inicjatorami akcji Gimnazjalne Czytanie byli: Agnieszka Kurkiewicz-Miś oraz Szymon Matyśkiewicz.

Date Posted: 2014-02-23