Archiwum 2012/2013
47 Ogólnopolski Spływ Prosna 2013

W dniach 19 – 20 maja odbył się spływ kajakowy – „Prosna 2013”. Grupa młodzieży z naszego gimnazjum, pod opieką pana Krzysztofa Łukowicza, łącząc siły z absolwentami naszej szkoły, wzięła udział w tym historycznym już spływie. W tym roku pokonać trzeba było drugi – „środkowy” odcinek od Przystajni do Jastrzębnik (ok. 50 km, podzielone na trzy części). Nasi uczestnicy mięli okazję zmierzyć się z przeszkodami przyspieszającymi nagle nurt, meandrami rzecznymi, betonowymi progami, jazami, a także często występującymi, przewróconymi w poprzek rzeki drzewami. Kształtując swoje umiejętności niejednokrotnie przekonali się (np. wpadając do wody !), że spływ wymaga skupienia i wcześniejszego planowania działań.

Zapraszamy do naszej galerii!

Nie obyło się bez kilku „przenosek”. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe okoliczności przyrody, pośród których mięli okazję „obozować” kajakarze w trakcie tegorocznego spływu. Na szczególną uwagę zasługuje Śmiłów (wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, znana od 1474r.) Do wysokiego brzegu Prosny (na którym rozbiliśmy obóz) przylega park krajobrazowy z I połowy XIX w. uznany w całości za pomnik przyrody. W parku rosną min. dęby szypułkowe dochodzące w obwodzie do 6m! Na stromym zboczu doliny ruiny dworu z II połowy XVIII w., na zwiedzanie którego (w tym także jego piwnic :-)), późną nocą wybrała się nasza drużyna. W czasie trwania spływu wszyscy uczestnicy mięli okazję uczestniczyć w konkursach sprawnościowych: umiejętności kajakarskich, rzucie rzutką ratowniczą, a w tej edycji także strzeleckim, jak również konkursie wiedzy z zakresu kajakarstwa i charakterystyki rzek Polskich.

Bezwzględnie zaznaczyć należy, że nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce jako gimnazjum, a pan Krzysztof Łukowicz II miejsce indywidualnie w klasyfikacji generalnej spływu! Zwycięzcy uhonorowani zostali nagrodami. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwłaszcza najmłodszej uczestniczce – trzyletniej Hani Niełacnej!
Choć do następnej edycji spływu przyjdzie nam czekać cały rok (!), już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych na 48 spływ Prosną (za rok – czterodniowy!). Ahoj!

Date Posted: 2013-05-27