Archiwum 2012/2013
Projekt COMENIUS podsumowany

Od roku szkolnego 2011/2012 młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II wspólnie z rówieśnikami z Francji, Niemiec, Danii i Włoch realizowała międzynarodowy projekt Comenius „Europa w moich oczach”.
W dniach 18 marca – 22 marca nasze gimnazjum gościło młodzież oraz opiekunów z wyżej wymienionych państw.
Wizyta naszych zagranicznych gości miała na celu podsumowanie i zakończenie projektu.

Projekt kładzie szczególnie nacisk na współpracę w dziedzinie edukacji międzykulturowej - propaguje ideę Europy Narodów - zgodnie z dewizą Unii Europejskiej - Jedność w różnorodności. W ciągu tych dwóch lat przygody z COMENIUSEM młodzież  z pięciu krajów miała okazję poznać tradycje, zwyczaje i kulinarne upodobania; projekt umożliwił także porównanie szkolnictwa, stylu życia, jak  dziedzictwa kulturowego.

Program pobytu międzynarodowych grup w Polsce sprostał oczekiwaniom gości, na których czekało sporo niespodzianek i nietuzinkowych przeżyć. Młodzież realizowała się w wielu interesujących działaniach – m.in. tworzyła teatralne maski, rywalizowała w rozgrywkach sportowych, poznawała nasze miasto w bardzo praktyczny sposób, zwiedzała Poznań, gościła w Antoninie, brała udział w zajęciach Latino Dance, a także wyśmienicie bawiła się podczas karaoke. Nie zabrakło oczywiście uroczystych spotkań, do takich należało spotkanie z władzami miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które odbyło się w pięknym wnętrzu Ostrowskiej Synagogi.
Niezapomniane zapewne też pozostaną te mniej formalne spotkania młodzieży, które służyły integracji międzynarodowej na wielu płaszczyznach, a które przyniosły wiele radości tym młodym ludziom. Ważnym akcentem wizyty w Publicznym Gimnazjum była również międzynarodowa kolacja, podczas której kraje dzieliły się swoimi narodowymi przysmakami, była to doskonała okazja do poznania kulinarnych upodobań. Niemniej znaczący był wieczór polski, gdzie goście z Niemiec, Francji, Włoch i Danii poznali kuchnie polską, mięli okazję skosztować naszych narodowych dań, a te podbiły międzynarodowe serca.
Międzynarodowa wizyta w Polsce spotkała się z dużym uznaniem zagranicznych gości. Zarówno Duńczycy, Francuzi, Włosi, jak i Niemcy byli pod wrażeniem polskiej gościnności, otwartości i życzliwości. Gospodarze zadbali o to, aby przeżycia z Polski były pięknymi i niezapomnianymi wspomnieniami.

Date Posted: 2013-03-29