Archiwum 2012/2013
Tablica ku czci bł. Jana Pawła II z herbami Kalisza i Ostrowa na dnie najgłębszego kanionu świata

Uczestnicy właśnie zakończonej wyprawy Classic Travel zorganizowanej do Kanionu Colca i Źródeł Amazonki, kierowanej przez Jerzego Majcherczyka, częściowo wspieranej przez Ministerstwo Turystyki Peru, wytyczyli nowy szlak turystyczny, łączący najgłębszy kanion na Ziemi ze źródłami najdłuższej rzeki Świata. Cel ten został w pełni osiągnięty.
Od następnego sezonu zaistnieje na mapie turystycznej Peru pod nazwą: „Ścieżkami Inków przez Kanion Colca do Źródeł Amazonki”.

   

Zapraszamy do naszej galerii!

Dla Polaków ma to jeszcze jeden wymiar – jest to wyprawa śladami polskich odkrywców w Peru, wśród których głośnymi nazwiskami są Jacek Pałkiewicz – odkrywca źródeł Amazonki i Jerzy Majcherczyk, który wraz z członkami wyprawy CANOANDES79 pierwszy w historii przepłynął Kanion Colca.

Wyprawa miała mocny akcent kalisko-ostrowski. Pomysł Jana Cegły oraz Honoraty i Macieja Klósaków, by uhonorować Papieża-Polaka właśnie w Peru zaowocował ufundowaniem przez społeczność Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej tablicy ku czci patrona. Pracami zespołu roboczego przez kilka miesięcy kierowała Janina Adamczewska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kaliszu, a w jego skład weszli Ks. Prałat Paweł Kodłubaj, Adela Przybył, Marlena Maląg, Dorota Musiał, Maria Gryczka, Łukasz Mikołajczyk, Jan Cegła i Maciej Klósak.  Projekt tablicy zaakceptowały władze obu miast, a sama inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały. Wystarczyło zatem wmurować tablicę na dnie Kanionu Colca przy wodospadach noszących imię Wielkiego Polaka, które oddalone są od Polski o jakieś… 14 tysięcy kilometrów.
Cała operacja udała się w stu procentach. W wyprawie wzięli udział Ostrowianie Honorata i Maciej Klósak, którzy dokonali odsłonięcia tablicy. Najpierw jednak trzeba było zejść na dno kanionu do wioski Canco, czyli wykonać strome 10-kilometrowe zejście ok. 1400 m w dół, po wąskich ścieżkach oraz przygotować Mszę Święta z udziałem dwóch kapłanów, którzy odważyli się pójść z wyprawą. Do samych wodospadów droga z wioski wiodła przez przeprawę linową nad Rio Colca.
Przygotowano ołtarz polowy z kamieni i drabiny, ozdobiono podobizną Ojca Świętego, flagami narodowymi Peru i Polski, flagą Ostrowa, a nawet flagą Inków. W imieniu zebranych przemawiali Jerzy Majcherczyk – członek prestiżowego The Explorers Club oraz Maciej Klósak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Herby Kalisza i Ostrowa zawisły w jednym z najbardziej odosobnionych miejsc na ziemi, gdzie człowiek dociera sporadycznie. Na pamiątkę odsłonięcia tablicy kapłan z Cabanaconde otrzymał okolicznościową stułę wykonaną przez Magdalenę Kuczmę - artystkę pochodzącą z Ostrowa.
Warto nadmienić, że uczestnicy wyprawy Canoandes 79 nadali wodospadom imię Papieża-Polaka w czasie dramatycznym, gdy ten walczył o życie w rzymskim szpitalu po zamachu 13 maja 1981 r. Sami przebywali wtedy w kanionie i nie wiedzieli czy Papież przeżył zamach.
Na trasie wyprawy była jeszcze wizyta w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Huambo, gdzie dzieci otrzymały prezenty od uczestników, od Polonii Amerykańskiej oraz Stowarzyszenia „Nowy Ostrów”, a dyrekcja listy z pozdrowieniami, m.in. od Łukasza Mikołajczyka - Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Podarowano też piękne albumy z Kalisza i Ostrowa.
Z wyprawy do Kanionu Colca i do źródeł Amazonki już wkrótce zostanie przygotowany film, a także planowana jest wystawa fotograficzna.

 

Written By: kapola
Date Posted: 2012-08-29
Number of Views: 1629
Wróć