Archiwum
„Cudze chwalicie”, o swoje nie dbacie!

Grupa młodzieży naszej szkoły, po raz kolejny wzięła udział w opisywanym spływie: „Ołobok 2012”.
Ołobok (Ołoboczka, Ostrowica) to rzeka w zachodniej Polsce, lewy dopływ Prosny. Położony w całości na terenie powiatu ostrowskiego. Jego długość wynosi 36 km, a średni przepływ 1,35 m3/sek. Obszar źródłowy znajduje się w pobliżu Raszkowa, na niewielkich wybrzuszeniach Wysoczyzny Koźmńskiej. Płynie w kierunku południowym i wschodnim, uchodzi do Prosny w okolicy Sławina (źródło: Wikipedia).

     

 

O naszej jedynej rzece nikt nie wyraża się inaczej,  jak tylko „smródka” lub ściek. Mało kto wyobraża sobie lub wie, że od siedmiu lat organizowany jest spływ Ołobokiem. Mało tego, w niektórych jej odcinkach żyją bobry(!), czego dowodem jest jedno ze zdjęć zamieszczonych poniżej. Ołobok nie jest wymagającą rzeką i każdy amator nie mający wcześniej do czynienia z kajakarstwem na pewno – choć nie od razu ;-) – sobie poradzi. Należy jednak zaznaczyć, że na całej rozciągłości występują przeszkody, które nawet zawodowcom uatrakcyjniają spływ. Tak też było tym razem.
Nasi uczestnicy mięli okazję zmierzyć się z przeszkodami przyspieszającymi nagle nurt, meandrami rzecznymi, betonowymi progami, mini jazami, pojedynczymi przepławkami, a także często występującymi, przewróconymi w poprzek rzeki drzewami. Nie obyło się bez kilku „przenosek”. Chociaż chłodny ranek nie nastrajał nas optymistycznie, to w trakcie trwania imprezy w większości towarzyszyło nam słońce. Spływ zakończył się wspólnym posiłkiem kajakarzy i cyklistów (ostrowski klub rowerowy „Bicykl”), którzy pokonywali trasę (równolegle) na rowerach.  Na koniec jednak, nasuwa się smutna refleksja, że Ołobok najbardziej zaśmiecony jest na odcinku przynależącym do Ostrowa. Pozostaje mieć nadzieję że kiedyś się to zmieni i biorąc udział w następnych edycjach spływu zauważymy zmianę – „na lepsze”!

 

Written By: kapola
Date Posted: 2012-04-02
Number of Views: 759
Wróć