„Europa w moich oczach”

18 marca 2012 r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II oraz Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej udała się do odległej Danii w celu realizacji projektu Comenius „Europe in my eyes”. Młodzież miała niepowtarzalną okazję poznać życie, zwyczaje i kulinarne upodobania duńskich rówieśników w czasie tygodniowego pobytu w szkole jaki i domach goszczących ich uczniów. Kolejny etap dwuletniego projektu (2011 – 2013) realizowanego przez pięciu europejskich partnerów, szkoły z Niemiec, Francji, Sycylii, Danii oraz Polski, umożliwił wychowankom gimnazjum i liceum porównanie systemu szkolnictwa, stylu życia jak również dziedzictwa kulturowego tejże okolicy.

Już w poniedziałek (19 marca)młodzież miała okazję obejrzeć muzeum morski z ciekawostkami dotyczącymi fauny i flory charakterystycznej dla rejonu Kerteminde. Dodatkową atrakcją było obserwowanie zachowania fok i delfinów w czasie pokazów z trenerem. Wieczorem uczniowie zaprezentowali w języku angielskim ciekawostki dotyczące własnych krajów.
Wtorkowe przedpołudnie upłynęło na obserwowaniu zajęć lekcyjnych. Uczniowie oraz ich opiekunowie zostali włączeni w tok lekcji poprzez liczne metody aktywizujące stosowane przez duńskich nauczycieli. Każda z sal była doskonale wyposażona w tablice interaktywne, laptopy i inne urządzenia techniczne. Następnie duńscy rówieśnicy pokazali uczestnikom projektu wszystkie zakątki szkoły. Tego dnia czekały jeszcze kolejne atrakcje, jak zwiedzanie miasta Kerteminde, czy mini-golf oraz inne zabawy sportowe na świeżym powietrzu. Wieczorem odbyła się degustacja narodowych przysmaków  przywiezionych przez uczestników projektu, a po niej dyskoteka.
Kolejne przedpołudnie zdominowane było przez grupowe gry i zabawy sportowe. Młodzież w mieszanych drużynach stawiała czoła swoim  przeciwnikom. Rywalizacja i pełne zaangażowanie uczniów zostały nagrodzone słodyczami, a zwycięski team otrzymał medale. Tego dnia odbyła się wycieczka na malownicze wybrzeże Fyns Hoved. Spacer po klifie pozwolił zregenerować siły po sportowych emocjach.
Celem kolejnego dnia pobytu w Danii była wycieczka do Odense. Zwiedzanie miasta połączone  z wizytą w słynnym muzeum Hansa Christiana Andersena, wywarło duże wrażenie na uczniach. Młodzież mogła prześledzić poszczególne etapy życia, poznać  ciekawostki i pamiątki tego znanego na całym świecie dziecięcego pisarza.
Ostatni dzień pobytu w Danii  upłynął na pożegnaniach, wręczeniu certyfikatów udziału w projekcie oraz podsumowaniu drugiej mobilności. Młodzież zacieśniła kontakty z europejskimi uczestnikami projektu, wymieniając się internetowymi adresami. Opiekunami polskiej grupy były Izabela Koniaczna-Półtorak oraz Kamila Mikołajczyk.
„W kolejnym roku  pracy nad projektem, młodzież będzie miała okazję odwiedzić pozostałych partnerów z Francji i Sycylii. W marcu 2013r. zaplanowana została podsumowująca wizyta wszystkich uczestników w naszym gimnazjum. Już teraz trwają przygotowania do tego wielkiego wydarzenia” – mówi Kamila Mikołajczyk, szkolny koordynator projektu.

Date Posted: 2012-03-28