45 Ogólnopolski Spływ Prosna 2011

Spływ jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Klub Kajakowy PTTK "Pelikany" w Ostrowie Wielkopolskim przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Gminy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Spływy rzeką Prosną organizowane są przez ostrowski Klub od 1967 roku.
Pływane odcinki zmieniały się na przestrzeni lat, a w 2003 roku przyjęły aktualną formę podziału na 3-4 dniowe spływy rozciągnięte na 3 lata podczas których pokonywana jest rzeka od Wieruszowa do ujścia do rzeki Warty. Warto przypomnieć, że spływy Prosną są jedną z najdłużej organizowanych w Polsce cyklicznych imprez kajakowych - już po raz 45.

W tym roku pokonany został ostatni z trzech części – 62 km odcinek z miejscowości Jastrzębniki, przez: Chocz, Gizałki, Pogorzelica, do miejscowości Dębno nad rzeką Wartą znajdującej się kilka km od ujścia rzeki Prosny. Grupa młodzieży naszej szkoły w składzie: Kinga Bilska, Agnieszka Palczewska, Gracjan Frąszczak, Bartosz Trzmiel, Bartosz Jankowski, Jakub Gałczyński, Damian Janiak i Patryk Wójcicki, pod opieką pana Krzysztofa Łukowicza miała okazję wziąć udział w tym historycznym już spływie. Choć ze względów organizacyjnych nasza reprezentacja dołączyła do spływu drugiego dnia (Chocz), to w ciągu trzech następnych dni wspaniale się zaprezentowała, biorąc udział w konkurencjach sprawnościowych (slalom na rzece, przepłynięcie rzeki w poprzek na czas, rzut rzutką ratowniczą), jak również konkursie wiedzy na temat kajakarstwa i charakterystyki polskich rzek i jezior. Po podsumowaniu punktacji generalnej nasi kajakarze zdobyli – drużynowo -  pierwsze miejsce! Indywidualne nagrody przyznano także Damianowi Janiakowi i Bartoszowi Trzmielowi. Gratulujemy! W trakcie trzech dni spływu uczestnicy mięli okazję sprawdzić się jako organizatorzy obozowiska, co przydało się już pierwszej nocy, kiedy to nad naszym obozem przechodziła potężna burza z ulewą. Nie przeszkodziło to jednak w prowadzeniu gier karcianych i planszowych, jak również rozmów i „biwakowych” opowieści do późnych godzin nocnych. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w spływie Prosną za rok. Do zobaczenia na szlaku!

Date Posted: 2011-05-26