Festiwal Nauki dla Szkół Podstawowych

W sobotę 7 marca 2009 r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Festiwal Nauki dla Szkół Podstawowych.

Wszyscy, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę lub byli ciekawi czym zakończy się reakcja chemiczna lub zjawisko fizyczne mogli wziąć udział w warsztatach chemicznych lub fizycznych. Przyszli dziennikarze zgłębiali tajniki informacyjnego przekazu w mini redakcji, mającej swoją siedzibę w szkolnej czytelni multimedialnej. Miłośnicy matematyki mieli okazję wykazać się swoją wiedzą biorąc udział w grach logicznych, rozwiązując krzyżówki matematyczne lub układając tangramy. Osoby zainteresowane słowem i jego żywym przekazem odkrywały kunszt aktorstwa na małej scenie w szkolnej świetlicy. Na uzdolnionych plastycznie czekała Galeria, podczas której można było się wykazać swoimi artystycznymi umiejętnościami. Sympatycy sportu mogli kibicować kolegom w czasie Rambitu w sali gimnastycznej.
Tego dnia drzwi szkoły były szeroko otwarte dla przyszłych gimnazjalistów. Do nich skierowana była prezentacja multimedialna będąca wędrówką po najważniejszych miejscach i wydarzeniach z życia szkoły. Szóstoklasiści mogli przyjrzeć się również podsumowaniu projektu „Podróżujemy po Europie”, gdzie wraz ze swoimi starszymi kolegami wybrali się na wycieczkę po kilku krajach europejskich. W przerwie podczas zwiedzania osobliwych zakątków Europy mieli okazję – dzięki specjalnie przygotowanym eurobonom otrzymanym w szkolnym kantorze – posilić się kawałkiem ciasta i wypić ciepłą kawę lub herbatę.
Wszyscy odwiedzający naszą szkołę mogli zapoznać się z osiągnięciami gimnazjalistów, ofertą zajęć przedmiotowych i sportowych, jak również porozmawiać z uczniami i nauczycielami gimnazjum.
W tym dniu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W auli naszli gimnazjum po raz pierwszy zaprezentowano replikę samolotu Ostrovia. Samolot jest jeszcze w postaci szkieletu. Projekt jest współfinansowany z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa. Konstruktorami oryginału byli ostrowianie Józef Morisson, Józef Nawrot i Edmund Morisson. Zadania zrekonstruowania samolotu podjęło się ostrowskie Stowarzyszenie Wiedza i Przedsiębiorczość oraz modelarze z Modelarni Lotniczej Aeroklubu Ostrowskiego. Od dwóch lat grupa modelarzy pracuje przy samolocie w jednej z sal naszego gimnazjum. Rozpiętość skrzydeł samolotu wynosi 9,3 m, długość samolotu to 6,3 m a wysokość 2,25 m. Pierwowzór był uzbrojony we włoski silnik benzynowy o mocy 45 KM i poruszał się z maksymalną prędkością 130 km/h. Kopia będzie miała tylko atrapę silnika. Po zakończeniu prac kadłub awionetki będzie miał kolor niebieski, a skrzydła będą żółte.

Zapraszamy do naszej galerii!

Date Posted: 2009-06-25